Dikkaldırım Cd. No:58/B Osmangazi / BURSA
+90(552) 892 00 61

Porselen (Lamina) Kaplama Nedir?

Hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanan bir kaplamadır. Amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Kuron aşağıdaki durumlarda yapılabilir.

* Yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için.
* Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için.
* Bir diş implantına üst yapı olarak.
* Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için. Porselen kronlar metal destekli yada full porselen şeklinde yapılabilir.

FULL (TAM) PORSELEN KURONLARIN AVANTAJLARI

Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı vb.) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler.
Full porselenler ise doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler. Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal-porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.
Metal desteksizlerde alt yapıda metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

Benzer Gönderiler