Dikkaldırım Cd. No:58/B Osmangazi / BURSA
+90(552) 892 00 61

Ortodonti

Doktora Soru Sor
Online Randevu Al

Ortodonti kapanış bozuklukları ve dişlerin çenedeki konumlarının durumunu inceleyen , teşhis eden bu bozuklukları oluşmadan önce önlem alan , oluştuktan sonra tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişleri temizlemek daha zor olduğu için , diş eti hastalıklarına yakalanma ve diş çürüğüne bağlı olarak dişlerin erken kaybedilmesi riski vardır. Ayrıca çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak;Temporomandibular eklemde (çene ekleminde) bozukluklara ve böylece baş ağrılarına,sırtta ve omuzda ağrıya neden olabilirler. Çapraşık dişer aynı zamanda görünüşünüzü de etkiler. Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz.
Her tıp alanın da olduğu gibi,ortodontide de  temel amaç, herhangi bir bozukluğun oluşmamasıdır. Bu amaçla alınan tedbirlerin tamamına koruyucu ortodontik tedavi denir. Koruyucu ortodontik tedavilerin başlıcaları diş çürüklerinin önlenmesidir. Süt dişleri, arkalarından gelecek olan daimi dişlere yer tutucu olarak görev yaptıkları için çok önemlidir. Süt dişlerinin çürümemesi için, Dişlerin sürmesinden itibaren korunmaları gerekir.

Durdurucu ortodontik tedavi, tedavi edilmediği takdirde daha da büyük sorunlara yol açabilecek sorunların tedavisi için uygulanan tedavi şeklidir. Amaç oluşan ortodontik problemin şiddetini azaltmak ve sebebi ortadan kaldırmaktır. Sonradan yapılacak esas tedavinin süresini kısaltır. Bu tedavilere örnek olarak; parmak emme alışkanlığının bıraktırılması, süt dişi çekerek ya da süt dişi boyutlarında düzenlemeler yaparak kalıcı dişler için yer kazanmak verilebilir. Durdurucu ortodontik tedavi süt dişli ya da karışık dişli dönemde yapılabilir. Fakat bir hasta tek fazlı durdurucu tedaviden daha fazlasına gereksinim duyabilir.

Ortaya çıkan tüm ortodontik bozukluk ve çapraşıklıkların apareyler veya çeşitli braket sistemleri ile tedavinin tamamlanması durumudur. Tüm ortodontik tedaviler bu sınıflamaya girer.